RPMB15-3.0 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RPMB15-3.0 |
Description | DC DC CONVERTER 15V |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 15V 3A 16V - 36V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RPMB15-3.0 Models |
Category | Current - Output (Max) 3A |
Mfr | Applications ITE (Commercial) |
Series | Features Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense |
Part Status Active | Efficiency 94% |
Type Non-Isolated PoL Module | Mounting Type Surface Mount |
Number of Outputs 1 | Package / Case 25-BLGA Module |
Voltage - Input (Min) 16V | Size / Dimension 0.48" L x 0.48" W x 0.15" H (12.2mm x 12.2mm x 3.8mm) |
Voltage - Input (Max) 36V | Control Features Enable, Active Floating |