RPMB15-2.0
DigiKey Part Number
945-RPMB15-2.0TR-ND - Tape & Reel (TR)
945-RPMB15-2.0CT-ND - Cut Tape (CT)
945-RPMB15-2.0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPMB15-2.0
Description
DC DC CONVERTER 15V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 15V 2A 16V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPMB15-2.0 Models
Category
Voltage - Output 1
Mfr
Current - Output (Max)
2A
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Adjustable Output, Remote Sense
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
94%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
16V
Package / Case
25-BLGA Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.48" L x 0.48" W x 0.15" H (12.2mm x 12.2mm x 3.8mm)