RMOD360-80-24.5SUW/F/MO
DigiKey Part Number
945-RMOD360-80-24.5SUW/F/MO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMOD360-80-24.5SUW/F/MO
Description
360W DC/DC-CONVERTER 'PLUG & PLA
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24.5V 15A 106V Input
Category
Current - Output (Max)
15A
Manufacturer
Recom Power
Power (Watts)
368W
Series
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
106V
Size / Dimension
7.48" L x 2.99" W x 1.73" H (190.0mm x 75.9mm x 43.9mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1
24.5V