RHV3-1205D/R20
DigiKey Part Number
945-RHV3-1205D/R20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHV3-1205D/R20
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 5V -5V 300mA, 300mA 10.8V - 13.2V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RHV3-1205D/R20 Models
Category
Current - Output (Max)
300mA, 300mA
Mfr
Power (Watts)
3 W
Series
Voltage - Isolation
20 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Type
Isolated Module
Efficiency
78%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
10.8V
Package / Case
16-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
13.2V
Size / Dimension
1.77" L x 0.59" W x 0.67" H (45.0mm x 15.0mm x 17.0mm)