REC30K-4815DZ
DigiKey Part Number
945-REC30K-4815DZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC30K-4815DZ
Description
30W DC/DC-CONVERTER 'ECONOLINE'
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 1A, 1A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REC30K-4815DZ Models
Category
Current - Output (Max)
1A, 1A
Mfr
Power (Watts)
30 W
Series
Voltage - Isolation
2 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
87%
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
75V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)