RCD-24-0.35/W/VREF
DigiKey Part Number
945-1805-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCD-24-0.35/W/VREF
Description
LED DRIVER CC BUCK 2-35V 350MA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350mA 2 ~ 35V Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
12 W
Manufacturer
Recom Power
Dimming
Analog
Series
Features
SCP
Packaging
Bag
Ratings
IP67
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
96%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
Buck
Size / Dimension
0.87" L x 0.49" W x 0.33" H (22.1mm x 12.6mm x 8.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
cULus
Voltage - Input (Min)
4.5V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Weight
0.015 lb (6.8 g)
Voltage - Output
2 ~ 35V
Base Product Number
Current - Output (Max)
350mA