R24C2T25/R-R
DigiKey Part Number
945-R24C2T25/R-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
945-R24C2T25/R-RCT-ND - Cut Tape (CT)
945-R24C2T25/R-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R24C2T25/R-R
Description
2.5W DC/DC-CONVERTER 'ECONOLINE'
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 2.5 ~ 22.5V -2.5 ~ -22.5V 100mA, -12mA 21V - 27V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R24C2T25/R-R Models
Category
Power (Watts)
2.5 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.4 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
53%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
21V
Package / Case
36-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Input (Max)
27V
Size / Dimension
0.51" L x 0.30" W x 0.14" H (12.8mm x 7.5mm x 3.6mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
36-SSOP
Voltage - Output 2
-2.5 ~ -22.5V
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
100mA, -12mA