RC-TXASK-433
DigiKey Part Number
3206-RC-TXASK-433-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC-TXASK-433
Description
433.92MHz ASK Transmitter module
Customer Reference
Detailed Description
RF Transmitter OOK 433MHz 10dBm 30kbps Antenna 6-DIP Module
Category
Data Rate (Max)
30kbps
Manufacturer
RadioControlli
Power - Output
10dBm
Packaging
Case
Current - Transmitting
21mA
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.2V ~ 3.6V
Frequency
433MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C