QPDF-320-5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Qualtek
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 146
Datasheet
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 1
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 88 ~ 264 VAC Input
Synching and Short Circuiting an Active Clamp Forward Converter | NCP1566 PWM Controller
QPDF-320-5
DigiKey Part Number
Q651-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QPDF-320-5
Description
AC/DC CONVERTER 5V 320W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
79%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
88 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.92" L x 4.53" W x 1.97" H (226.5mm x 115.0mm x 50.0mm)
Voltage - Output 1
5V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Current - Output 1
60 A