QPDF-150-12
DigiKey Part Number
Q649-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QPDF-150-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
86%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.64" L x 3.90" W x 1.97" H (194.0mm x 99.0mm x 50.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Current - Output 1
12.5 A