QFWB-18-9-US01 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Qualtek
In Stock: 326
Datasheet
9V 18 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Synching and Short Circuiting an Active Clamp Forward Converter | NCP1566 PWM Controller
QFWB-18-9-US01
DigiKey Part Number
Q1181-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFWB-18-9-US01
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 18W
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Qualtek
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
2.81" L x 1.70" W x 1.13" H (71.3mm x 43.3mm x 28.8mm)
Voltage - Output
9V
Approval Agency
cULus
Current - Output (Max)
2A
Weight
0.232 lb (105.23 g)
Power (Watts)
18 W