FDA2-17251QBKT3F | |
|---|---|
DigiKey Part Number | Q865-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FDA2-17251QBKT3F |
Description | FAN AXIAL 172X51MM 230VAC TERM |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Fan Tubeaxial 230VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H Ball 275.0 CFM (7.70m³/min) 2 Terminals |
Datasheet | Datasheet |
Category | Noise 60.0dB(A) |
Manufacturer Qualtek | Power (Watts) 27.00W |
Series | RPM 3300 RPM |
Packaging Bulk | Termination 2 Terminals |
Part Status Active | Operating Temperature -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C) |
Voltage - Rated 230VAC | Approval Agency CE, cURus, TUV |
Size / Dimension Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H | Weight 1.9 lbs (861.8 g) |
Width 51.00mm | Current Rating (Amps) 0.120A |
Air Flow 275.0 CFM (7.70m³/min) | Material - Frame Aluminum |
Static Pressure 0.768 in H2O (191.3 Pa) | Material - Blade Plastic |
Bearing Type Ball | Lifetime @ Temp. 50000 Hrs @ 25°C |