FDA2-17238NBHT4F
DigiKey Part Number
Q856-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDA2-17238NBHT4F
Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 115VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H Ball 240.0 CFM (6.72m³/min) 2 Terminals
Category
Noise
59.0dB(A)
Manufacturer
Qualtek
Power (Watts)
25.00W
Series
RPM
3100 RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Weight
1.8 lbs (816.5 g)
Width
38.50mm
Current Rating (Amps)
0.210A
Air Flow
240.0 CFM (6.72m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.571 in H2O (142.2 Pa)
Material - Blade
Steel
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C