PE-0603FB601ST
DigiKey Part Number
553-2384-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-2384-1-ND - Cut Tape (CT)
553-2384-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE-0603FB601ST
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 500mA 380mOhm
Category
Current Rating (Max)
500mA
Manufacturer
Pulse Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
380mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz