PA2243.472NLT
DigiKey Part Number
553-PA2243.472NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA2243.472NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA2243.472NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2243.472NLT
Description
FIXED IND 4.7UH 14A 10.72 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Molded Inductor 14 A 10.72mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
22A
DC Resistance (DCR)
10.72mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Size / Dimension
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)