P0250.333NLT
DigiKey Part Number
553-P0250.333NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-P0250.333NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-P0250.333NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P0250.333NLT
Description
FIXED IND 33UH 3A 66 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Unshielded Wirewound Inductor 3 A 66mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P0250.333NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5.5A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
66mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.733" L x 0.596" W (18.62mm x 15.14mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.290" (7.36mm)