LPF1608LL53R2400A
DigiKey Part Number
553-LPF1608LL53R2400ATR-ND - Tape & Reel (TR)
553-LPF1608LL53R2400ACT-ND - Cut Tape (CT)
553-LPF1608LL53R2400ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPF1608LL53R2400A
Description
RF FILTER LOW PASS 2.45GHZ 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.45GHz Center Frequency Low Pass RF Filter (Radio Frequency) Bandwidth 0.48dB 0603 (1608 Metric), 6 PC Pad
Category
Filter Type
Low Pass
Manufacturer
Pulse Electronics
Insertion Loss
0.48dB
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric), 6 PC Pad
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Frequency
2.45GHz Center
Height (Max)
0.032" (0.80mm)