APCA00060645101M00
DigiKey Part Number
553-APCA00060645101M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APCA00060645101M00
Description
FIXED IND 100UH 860MA 384 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 860 mA 384mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
550mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
384mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" L x 0.236" W (6.30mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)