ANT3216A063R2455A
DigiKey Part Number
553-ANT3216A063R2455ATR-ND - Tape & Reel (TR)
553-ANT3216A063R2455ACT-ND - Cut Tape (CT)
553-ANT3216A063R2455ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT3216A063R2455A
Description
ANTENNA CHIP 2.4/5GHZ PIFA
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM, Wi-Fi Chip Solder Surface Mount
Category
Number of Bands
2
Manufacturer
Pulse Electronics
Return Loss
10dB
Series
Gain
1.59dBi, 2.23dBi
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
1 W
Part Status
Active
Termination
Solder
RF Family/Standard
General ISM, WiFi
Mounting Type
Surface Mount
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
Height (Max)
0.022" (0.55mm)
Frequency (Center/Band)
2.45GHz, 5.5GHz