PIC240.241D
DigiKey Part Number
1736-1050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC240.241D
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC240.241D Models
Category
Power (Watts)
240W
Manufacturer
PULS, LP
Voltage - Isolation
500 V
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
95.2%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.88" L x 1.93" W x 4.88" H (124.0mm x 49.0mm x 124.0mm)
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
EAC, IEC, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
61010-2-201; 62368-1
Current - Output (Max)
10A