FPT500.245-034-105
DigiKey Part Number
1736-FPT500.245-034-105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPT500.245-034-105
Description
AC DIN RAIL SUPPLY 24V 500W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20.8A
Category
Power (Watts)
500W
Voltage - Isolation
500 V
Efficiency
95.8%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, IP65, IP67, Remote On/Off, Universal Input
Size / Dimension
2.32" L x 7.13" W x 7.20" H (59.0mm x 181.0mm x 183.0mm)
AC Voltage - Input
323 ~ 552 VAC (3 Phase)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output (Max)
20.8A