FPT500.241-002-101
DigiKey Part Number
1736-FPT500.241-002-101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPT500.241-002-101
Description
AC DIN RAIL SUPPLY 24V 500W
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20.8A
Category
Power (Watts)
500W
Manufacturer
PULS, LP
Voltage - Isolation
500 V
Series
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Packaging
Bulk
Efficiency
95.8%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, IP65, IP67, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.31" L x 7.13" W x 7.20" H (58.7mm x 181.0mm x 183.0mm)
AC Voltage - Input
323 ~ 552 VAC (3 Phase)
Approval Agency
CB, CE, cULus
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60950-1; 61010-1; 62368-1
Current - Output (Max)
20.8A