FPS300.246-073-156
DigiKey Part Number
1736-FPS300.246-073-156-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPS300.246-073-156
Description
FIELD PS, 360W, 100-240VAC, 1PH,
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 12.5A
Category
Current - Output (Max)
12.5A
Manufacturer
PULS, LP
Power (Watts)
300W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
95%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, IP65, IP67, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.24" L x 7.17" W x 7.20" H (57.0mm x 182.0mm x 183.0mm)
AC Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
24V