AOM-5035L-HD3-LW100-R
DigiKey Part Number
668-AOM-5035L-HD3-LW100-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOM-5035L-HD3-LW100-R
Description
MIC ANLG OMNI -35DB 0.382"DIA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Hz ~ 20 kHz Analog Microphone 1 V ~ 10 V Omnidirectional (-35dB ±3dB) Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AOM-5035L-HD3-LW100-R Models
Category
Impedance
2.2 kOhms
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Voltage - Rated
5 V
Series
Voltage Range
1 V ~ 10 V
Packaging
Tray
Current - Supply
600 µA
Part Status
Active
Port Location
Top
Output Type
Analog
Termination
Wire Leads
Direction
Omnidirectional
Size / Dimension
0.382" Dia (9.70mm)
Frequency Range
20 Hz ~ 20 kHz
Height (Max)
0.197" (5.00mm)