ANM-5254L-LW100-R
DigiKey Part Number
668-1490-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANM-5254L-LW100-R
Description
MIC COND ANLG NC -54DB 0.382"DIA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Hz ~ 10 kHz Analog Microphone Electret Condenser 1.5 V ~ 10 V Noise Cancelling (-54dB ±4dB) Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANM-5254L-LW100-R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
S/N Ratio
55dB
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Impedance
680 Ohms
Series
Voltage - Rated
1.5 V
Packaging
Bulk
Voltage Range
1.5 V ~ 10 V
Part Status
Active
Current - Supply
500 µA
Type
Electret Condenser
Port Location
Top
Output Type
Analog
Termination
Wire Leads
Direction
Noise Cancelling
Size / Dimension
0.382" Dia (9.70mm)
Frequency Range
100 Hz ~ 10 kHz
Height (Max)
0.205" (5.20mm)