800-V3-015-22-002101
DigiKey Part Number
800-V3-015-22-002101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
800-V3-015-22-002101
Description
CONN HEADER R/A 15POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 15 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.141" (3.60mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Series
Insulation Height
0.172" (4.37mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
150VDC