800-V3-015-12-002101
DigiKey Part Number
800-V3-015-12-002101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
800-V3-015-12-002101
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 15 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
800-V3-015-12-002101 Models
Category
Contact Length - Mating
0.141" (3.60mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.386" (9.80mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.272" (6.91mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
1
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A
Termination
Solder
Voltage Rating
150VDC