T820169004DH is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
Powerex Inc.
In Stock: 0
Datasheet
SCR Module 1.6 kV 1410 A Single Clamp On TO-200AC, B-PUK
T820169004DH
DigiKey Part Number
835-1057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T820169004DH
Description
SCR MODULE 1.6KV 1410A TO-200AC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
1410 A
Manufacturer
Powerex Inc.
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
3 V
Packaging
Bulk
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
150 mA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
13700A, 15000A
Structure
Single
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes
1 SCR
Mounting Type
Clamp On
Voltage - Off State
1.6 kV
Package / Case
TO-200AC, B-PUK
Current - On State (It (AV)) (Max)
900 A