T7H8167504DN
DigiKey Part Number
835-1056-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T7H8167504DN
Description
SCR MODULE 1.6KV 1180A TO-200
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR Module 1.6 kV 1180 A Single Chassis Mount TO-200 Variation
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
1180 A
Manufacturer
Powerex Inc.
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
3 V
Packaging
Bulk
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
150 mA
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
9600A, 10500A
Structure
Single
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes
1 SCR
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Off State
1.6 kV
Package / Case
TO-200 Variation
Current - On State (It (AV)) (Max)
750 A