ND411626
DigiKey Part Number
835-1033-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ND411626
Description
DIODE MOD GP 1600V 260A POWRBLOK
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 1600 V 260A Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Powerex Inc.
Reverse Recovery Time (trr)
10 µs
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 mA @ 1600 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Standard
Package / Case
POW-R-BLOK™ Module
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1600 V
Supplier Device Package
POW-R-BLOK™ Module
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
260A