ND411226
DigiKey Part Number
ND411226-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ND411226
Description
DIODE MOD GP 1200V 260A POWRBLOK
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 1200 V 260A Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
260A
Manufacturer
Powerex Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.35 V @ 1500 A
Packaging
Bulk
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Part Status
Active
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 mA @ 1200 V
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Standard
Package / Case
POW-R-BLOK™ Module
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V