42M048C2U-R21
DigiKey Part Number
403-1029-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
42M048C2U-R21
Description
STEPPER MOTOR PM GEARED UNI 12V
Customer Reference
Detailed Description
Unipolar Stepper Motor Permanent Magnet Gear Motor Frame Size 480.0 Step 230 mA 12VDC
Category
Size / Dimension
Round - 1.650" Dia (42.00mm)
Mfr
Diameter - Shaft
0.093" (2.36mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
0.469" (11.92mm)
Mounting Hole Spacing
1.880" (47.63mm)
Type
Permanent Magnet Gear Motor
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Coil Type
Unipolar
Coil Resistance
52.4 Ohms
Voltage - Rated
12VDC
Current Rating (Amps)
230 mA