42L048D1U
DigiKey Part Number
403-1024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
42L048D1U
Description
STEPPER MOTOR PM UNIPOLAR 5V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Unipolar Stepper Motor Permanent Magnet Frame Size 48.0 Step 960 mA 5VDC
Category
Torque - Holding (oz-in / mNm)
15.1 / 106
Mfr
Size / Dimension
Round - 1.650" Dia (42.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.118" (3.00mm)
Packaging
Bulk
Length - Shaft and Bearing
0.450" (11.43mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
1.950" (49.48mm)
Type
Permanent Magnet
Termination Style
Wire Leads
Coil Type
Unipolar
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Rated
5VDC
Coil Resistance
5.2 Ohms
Current Rating (Amps)
960 mA
Features
Round Shaft
Steps per Revolution
48.0
Rotor Inertia
19.5gcm²
Step Angle
7.5°
Weight
0.257 lb (116.4 g)
Accuracy
±15%