PC7150-1A-C2-24C-RN-X
DigiKey Part Number
2634-PC7150-1A-C2-24C-RN-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC7150-1A-C2-24C-RN-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 75A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Release Voltage
2.4 VDC
Manufacturer
Picker Components
Operate Time
7 ms
Packaging
Bag
Release Time
2 ms
Part Status
Active
Features
Resistor
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Current
132 mA
Termination Style
Quick Connect - Multiple Sizes
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
75 A
Coil Power
3.2W
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Resistance
182 Ohms
Must Operate Voltage
15.6 VDC