NBN12-18GM50-E2 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2046-NBN12-18GM50-E2-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NBN12-18GM50-E2 |
Description | INDUCTIVE SEN 12MM PNP |
Manufacturer Standard Lead Time | 2 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Inductive Proximity Sensor 0.472" (12mm) IP67 Cylinder, Threaded - M18 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NBN12-18GM50-E2 Models |
Category | Material - Body Nickel-Plated Brass |
Manufacturer Pepperl+Fuchs, Inc. | Voltage - Supply 10V ~ 30V |
Packaging Box | Termination Style Cable |
Part Status Active | Operating Temperature -25°C ~ 70°C |
Sensor Type Inductive | Ingress Protection IP67 |
Sensing Distance 0.472" (12mm) | Indicator LED |