NBN12-18GM50-E2
DigiKey Part Number
2046-NBN12-18GM50-E2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NBN12-18GM50-E2
Description
INDUCTIVE SEN 12MM PNP
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.472" (12mm) IP67 Cylinder, Threaded - M18
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NBN12-18GM50-E2 Models
Category
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Cable
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.472" (12mm)