TX2SA-24V
DigiKey Part Number
255-1036-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SA-24V
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TX2SA-24V Models
Category
Termination Style
Gull Wing
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
220VDC - Max
Relay Type
Telecom
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
4.11 kOhms
Coil Current
5.8 mA