ERJ-PA2F15R0X
DigiKey Part Number
P17213TR-ND - Tape & Reel (TR)
P17213CT-ND - Cut Tape (CT)
P17213DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-PA2F15R0X
Description
RES 15 OHM 1% 1/5W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Ohms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-PA2F15R0X Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)