EEE-FK2A220P
DigiKey Part Number
PCE3845TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3845CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3845DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Panasonic Industry
Manufacturer Product Number
EEE-FK2A220P
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD
Detailed Description
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FK2A220P Models
Ripple Current @ Low Frequency
97.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
130 mA @ 100 kHz
Impedance
1.3 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C