16SEPC100MW is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
100 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 10mOhm 5000 Hrs @ 105°C
16SEPC100MW
DigiKey Part Number
P16292-ND
Manufacturer
Panasonic Industry
Manufacturer Product Number
16SEPC100MW
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
16SEPC100MW Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
234 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.68 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C