ECH-U1H101JX5
DigiKey Part Number
PCF1316TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCF1316CT-ND - Cut Tape (CT)
PCF1316DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECH-U1H101JX5
Description
CAP FILM 100PF 5% 50VDC 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF Film Capacitor 30V 50V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECH-U1H101JX5 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)
Tolerance
±5%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
30V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
50V