OD6025-60LB
DigiKey Part Number
1053-1434-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD6025-60LB
Description
FAN AXIAL 60X25MM 60VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 60VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 26.0 CFM (0.728m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD6025-60LB Models
Category
Noise
37.0dB
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Box
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Part Status
Active
Approval Agency
cURus
Voltage - Rated
Weight
0.141 lb (63.96 g)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
0.200A
Width
25.00mm
Voltage Range
36 ~ 72VDC
Air Flow
26.0 CFM (0.728m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.280 in H2O (69.7 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C