OD1238-60HB
DigiKey Part Number
1053-1433-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-60HB
Description
FAN AXIAL 120X38MM 60VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 60VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 115.0 CFM (3.22m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD1238-60HB Models
Category
Noise
41.0dB
Mfr
Power (Watts)
14.4 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Current Rating (Amps)
0.300A
Width
38.00mm
Voltage Range
36 ~ 72VDC
Air Flow
115.0 CFM (3.22m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Static Pressure
0.300 in H2O (74.7 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C