OAB360-11-1
DigiKey Part Number
1053-1697-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OAB360-11-1
Description
FAN IMP MTRZD 360X167 115V W/CAP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 115VAC Round - 360mm Dia Ball 1645.0 CFM (46.06m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OAB360-11-1 Models
Category
Noise
70.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
270W
Series
RPM
1600 RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
-40 ~ 176°F (-40 ~ 80°C)
Size / Dimension
Round - 360mm Dia
Approval Agency
cURus, TUV
Width
167.3mm
Current Rating (Amps)
2.30A
Air Flow
1645.0 CFM (46.06m³/min)
Voltage Range
100 ~ 125VAC
Static Pressure
2.200 in H2O (548.0 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Metal
Fan Type
Motorized Impellers
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C