OAB318-11-1
DigiKey Part Number
1053-1695-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OAB318-11-1
Description
FAN IMP MTRZD 318X154 115V W/CAP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 115VAC Round - 318mm Dia Ball 1165.0 CFM (32.62m³/min) 4 Wire Leads
Category
Noise
66.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
155W
Series
RPM
1580 RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Round - 318mm Dia
Weight
8.8 lbs (4 kg)
Width
154.5mm
Current Rating (Amps)
1.40A
Air Flow
1165.0 CFM (32.62m³/min)
Voltage Range
108 ~ 125VAC
Static Pressure
1.600 in H2O (398.6 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Metal
Fan Type
Motorized Impellers
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C