OAB220-11-1
DigiKey Part Number
1053-1626-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OAB220-11-1
Description
FAN IMP MTRZD 220X71 115V W/CAP
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 115VAC Round - 220mm Dia Ball 530.0 CFM (14.84m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OAB220-11-1 Models
Category
Noise
70.0dB
Power (Watts)
117W
Series
RPM
2650 RPM
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
-40 ~ 140°F (-40 ~ 60°C)
Size / Dimension
Round - 220mm Dia
Width
76.00mm
Current Rating (Amps)
0.980A
Air Flow
530.0 CFM (14.84m³/min)
Voltage Range
100 ~ 125VAC
Static Pressure
1.500 in H2O (373.6 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C