OAB190-11-1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Mechatronics Fan Group
In Stock: 26
Datasheet
Fan Motorized Impellers 120VAC Round - 190mm Dia Ball 370.0 CFM (10.36m³/min) 4 Wire Leads
OAB190-11-1
DigiKey Part Number
1053-1624-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OAB190-11-1
Description
FAN IMP MTRZD 190X70 115V W/CAP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Noise
63.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
65.0W
Series
RPM
2700 RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Voltage - Rated
120VAC
Operating Temperature
-40 ~ 140°F (-40 ~ 60°C)
Size / Dimension
Round - 190mm Dia
Approval Agency
cURus, TUV
Width
70.00mm
Current Rating (Amps)
0.540A
Air Flow
370.0 CFM (10.36m³/min)
Voltage Range
100 ~ 125VAC
Static Pressure
1.200 in H2O (298.9 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Thermoplastic
Fan Type
Motorized Impellers
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C