NXH35C120L2C2S1G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 882
Datasheet
IGBT Module Three Phase Inverter with Brake 1200 V 35 A 20 mW Through Hole 26-DIP
Energy Infrastructure | Solutions for Solar Inverters
Power Integrated Modules for Industrial Drives
NXH35C120L2C2S1G
DigiKey Part Number
488-NXH35C120L2C2S1G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NXH35C120L2C2S1G
Description
IGBT MOD 1200V 35A 20MW 26-DIP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
250 µA
Manufacturer
onsemi
Input Capacitance (Cies) @ Vce
8.33 nF @ 20 V
Packaging
Tube
Input
Three Phase Bridge Rectifier
Part Status
Obsolete
NTC Thermistor
Yes
Configuration
Three Phase Inverter with Brake
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
35 A
Package / Case
26-PowerDIP Module (1.199", 47.20mm)
Power - Max
20 mW
Supplier Device Package
26-DIP
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 35A