NXH020F120MNF1PTG
Enabling Future DCFC with onsemi’s EliteSiC Power Modules
NXH020F120MNF1PTG
DigiKey Part Number
5556-NXH020F120MNF1PTG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NXH020F120MNF1PTG
Description
MOSFET 4N-CH 1200V 51A 22PIM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 51A (Tc) 119W (Tj) Chassis Mount 22-PIM (33.8x42.5)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.3V @ 20mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
213.5nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2420pF @ 800V
Power - Max
119W (Tj)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
4 N-Channel (Full Bridge)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
51A (Tc)
Supplier Device Package
22-PIM (33.8x42.5)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
30mOhm @ 50A, 20V