NSR10F30NXT5G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Diode 30 V 1A Surface Mount 2-DSN (1.4x0.6)
NSR10F30NXT5G
DigiKey Part Number
NSR10F30NXT5GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSR10F30NXT5GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSR10F30NXT5GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSR10F30NXT5G
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A 2DSN
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
2-DSN (1.4x0.6)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
470 mV @ 1 A